HMM, JO VISST LÅTER DET BÄTTRE PÅ ENGELSKA, JA.
ÄR DET FÖRRESTEN INTE OTROLIGT IRRITERANDE MED TEXTER SOM ÄR SKRIVNA MED ENBART VERSALER? DET FINNS JU VISSA PERSONER SOM ENVISAS MED ATT GÖRA DET BÅDE I MAIL, CHAT OCH PÅ WEBBSIDOR.
DET JAG IRRITERAR MIG MEST PÅ ÄR NOG DOCK ATT MTV ENVISAS MED ATT TEXTA DE FLESTA PROGRAM DOM TEXTAR MED JUST ENBART VERSALER! VARFÖR??
USCH! 😈
MTV visar program gjorda för idioter, av idioter. Så illa är det. Jag håller med dig, det är ingen ordnung på nåt längre. Versaler använder man på varningsskyltar. Där det SKA göra ont i både ögon och öron när man läser det.
”FÖRÄLDER ÄRO SJÄLV ANSVARIG FÖR SINA BARN!” som varningsskylt utanför ett bygge exempelvis. Ja, hm, kanske inte exakt den ordalydelsen man brukar se, men att de ofta har pluraländelsen på ”äro” fel ser man tyvärr.
NÄR MAN SKRIVER MED STORA BOKSTÄVER SÅ UPPLEVER JAG ATT TEXTEN SKRIKER. Jag hatar att få mail med bara stora bokstäver. Fast deras Caps Lock kanske har låst sig eller så vet de inte hur man gör för att få bokstäverna små igen. Nu kom jag från ämnet :).
Men själva reklamen
SPÄDBARN, DU KAN KÖRA MIN BIL
och liknande snuttar jag sett när jag åkt pendeltåg tycker jag är fantastisk rolig. Faktiskt. Finurligt.
Annica
Varför ska det stå ”det här låter bättre på engelska”. Jag tyckte reklamen tillhörde dom bättre av sitt slag tills jag såg undertexten. Tror dom att folk är får, att ingen skulle förstå vad dom menade om dom inte var övertydliga.
Jag gillar inte att blir skriven på näsan!
Mika
Mika
Bättre att köra enbart versaler än att göra som McD och skriva alla vokaler små och alla konsonanter stora. För att inte nämna tramset med att skriva : istället för mellanslag