Lika som bär? Vilken kändis är du lik?

Jag var ju såklart tvungen att testa demon av MyHeritage Face recognition som flera bloggat om de senaste dagarna.

IMG_2622

Charles Bronson Milla Jovovich Dustin Hoffman

Jag bara tog första ”bästa” bild av mig från Flickr och blev mest lik Charles Bronson (68%) på första försöket. Efter en fininställning (jag talade om att fotot var från 2005) så blev jag mest lik Milla Jovovich i en lustig fjärderhatt (68%). 😀 Ja, ja… jag får skylla mig själv som inte orkade leta fram en bild utan den där luggen. 😀 Efter att ha ställt in kön på ”male” så blev jag slutligen mest lik Dustin Hoffman (59%). SÅ det kan gå. 🙄

Ja, jag tror mig ju inte vara speciellt lik någon av dem egentligen. Vi får se om jag orkar göra om det hela med ett annat, lite mer representativt, foto någon dag.

(Via Högkvarteret)

13 reaktioner på ”Lika som bär? Vilken kändis är du lik?”

  1. hahaha Henrik Larsson (fotbollsspelaren) eller Elizabeth Taylor om jag väljer female. Jag fick också Colin Farrell, Hedy Lamarr, Marlene Dietrich, Eminem, Madonna, Ginger Rogers, Nathalie Wood och Mick Jagger. Men jag tror resultatet till stor del beror på hur man vinklar sitt huvud på bilden.

Lämna en kommentar

Rulla till toppen